Czasami pojawiają się nowe tradycje

Zazwyczaj myśląc o tradycjach i zwyczajach myślimy o czymś starym, co znali nasi dziadkowie i pradziadkowie. Jednak warto sobie również zdawać sprawę z tego, że mogą się pojawiać nowe zwyczaje, że mogą się one tworzyć na naszych oczach, a co więcej możemy również uczestniczyć w ich tworzeniu. Dlatego też, warto się uważnie rozejrzeć dookoła siebie, tak aby zobaczyć jakie zwyczaje się obecnie tworzą i zastanowić się, czy chcemy się w to wszystko zaangażować. Co więcej, mogą się pojawiać zwyczaje, które będą się łączyły z naszą religią, ale mogą się również pojawić świeckie zwyczaje, które będą odnosiły się do tożsamości narodowej, do pokazywania, że jesteśmy dymni z własnego kraju, z własnego miasta.

Zaczyna się powoli

Oczywiście to nie jest tak, że ktoś mówi o nowym zwyczaju i on już powstał, jest znany i należy go wspierać, jak również przekazywać dalej. To wszystko dzieje się powoli, ponieważ potrzeba czasu na to, aby ludzie się do tego przyzwyczaili i co więcej, żeby chcieli się w to wszystko włączyć. Dlatego można uznać, że takim nowym zwyczajem są pochody organizowane z okazji Święta Trzech Króli. Ludzie spotykają się na ulicach swoich miast, aby przy wspólnym śpiewie i dobrej zabawie, wziąć udział w pochodzie, który z jednej strony przypomni to święto, z drugiej sprawi, że spotkamy się w większym gronie i będziemy wspólnie się z niego cieszyć.

Na początku była to niewielka inicjatywa, jednak z każdym rokiem do tej akcji przyłączało się nie tylko coraz więcej ludzi, ale również coraz więcej miast. Obecnie wielu ludzi nie wyobraża sobie, aby w tym dniu nie wziąć udziału w takim pochodzie, tym bardziej, że jest to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu dla całych rodzin. Fakt, że tego typu wydarzenie powtarzane jest co roku i że zyskuje coraz większe zainteresowanie sprawia, że powoli możemy mówić o powstawaniu nowego zwyczaju. Jeśli dorośli zabierają na te pochody dzieci i pokazują im, że można w tak radosny sposób świętować, to bardzo możliwe, że te dzieci również będą brały w tym udział, kiedy będą już dorosłe i będą miały swoje rodziny.

Nie tylko religia

Ale nie tylko w religii możemy przyczynić się do powstawania nowych zwyczajów. Coraz huczniej obchodzone są różnego rodzaju święta państwowe, zwłaszcza takie, w których udział bierze wojsko. Gromadzą one coraz więcej osób, tym bardziej, że tutaj również możemy się spotkać z radosnymi pochodami, z radosnym świętowaniem. Ludzie w ten sposób chcą pokazać, że są dumni ze swojego narodu, z tego że mieszkają w danym kraju, ale jednocześnie chcą też pokazać żołnierzom, że są wdzięczni za ich służbę.

To wszystko sprawia, że tego typu spotkania również przyczyniają się do powstania nowej tradycji, bo coraz więcej ludzi, całych rodzin bierze w tym udział i znowu, wielu z nich nie wyobraża sobie, aby w tym czasie mogli znajdować się gdzieś indziej. A takie wspólne, radosne świętowanie wzmacnia również poczucie jedności wśród ludzi i wzajemnej otwartości. Warto zobaczyć jakie nowe zwyczaje się tworzą i zastanowić się, czy sami nie chcemy się przyczynić do ich rozpowszechniania.

www.klubdutkiewicza.pl