Dlaczego należy chronić dziecko przed promieniami UV?

Nie od dzisiaj wiadomo, że słońce ma negatywny wpływ na naszą skórę, włosy czy oczy, a to oznacza, że powinniśmy odpowiednio się przed nich chronić. Co więcej, o ile to promieniowanie jest szkodliwe dla dorosłego człowieka, o tyle jeszcze intensywniej wpływa na dziecko. To dlatego, ze jego skóra jest delikatniejsza, a oczy znajdują się w fazie intensywnego rozwoju. Dlatego też warto się zastanowić w jaki sposób chronić dziecko przed promieniami UV, tak aby mieć pewność, że robimy to dobrze. Poza tym, jeśli dziecko od najmłodszych lat będzie uczone takich zachowań, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie z nich korzystało także w dorosłym życiu, dzięki czemu lepiej będzie o siebie dbało.

Jak się chronić?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak możemy chronić dziecko przed promieniami UV, to trzeba powiedzieć, że w miarę możliwości powinniśmy ograniczyć, a najlepiej w ogóle zrezygnować z przebywania na dworze w tych godzinach, w których słońce jest najsilniejsze. Wówczas może się okazać, że nawet najlepsze kremy i okulary przeciwsłoneczne nie będą w stanie nas ochronić przed szkodliwym działaniem takich promieni. Dlatego też najlepiej zrobimy, jeśli będziemy w słoneczne dni unikali przebywania poza domem w godzinach 12 – 15. Do tego za każdym razem wychodząc z domu powinniśmy wysmarować dziecko kremem, który będzie posiadał odpowiedni filtr UV. Im będzie on mocniejszy, tym lepsza będzie ochrona skóry naszego dziecka, a to będzie oznaczało, że nie tylko zapobiegniemy jej nadmiernemu wysuszaniu się, ale przede wszystkim zapobiegniemy tworzeniu się zmian skórnych, które później mogą się przekształcić w nowotwór.

Poza tym warto pilnować, aby dziecko jak najwięcej przebywało w cieniu, a jego głowę dodatkowo powinien chronić przewiewny kapelusik lub czapka z daszkiem, które nie tylko będą chroniły głowę przed przegrzaniem, ale również będą osłaniały twarz i oczy.

Co jeszcze można zrobić?

Nie zawsze jest możliwość uniknięcia wyjścia z domu w godzinach tego największego promieniowania. Wówczas poza zastosowaniem odpowiednich kremów z filtrem UV i założeniu okrycia głowy, powinniśmy pamiętać również o odpowiedniej ochronie oczu naszego dziecka. To oznacza, że warto się udać do apteki albo optyka i tam kupić okulary przeciwsłoneczne, które będą wyposażone w specjalne filtry. Im one będą wyższe, tym lepiej chronione będą oczy naszego dziecka, a to przełoży się na jego lepszy wzrok.

Warto zobaczyć jak możemy chronić nasze dziecko przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych. Im szybciej zaczniemy stosować tę ochronę, tym lepsze efekty będzie ona dawała, tym bardziej dziecko będzie do nich przyzwyczajone i tym mniej będzie się przeciwko nim buntowało.

www.pielegnacjaroslin.net.pl