
Dlaczego starsze osoby narażone są na depresję?
Depresja jest okrutną chorobą psychiczną, która może dotknąć niemal każdego. Nie ma tutaj znaczenia jego wiek, status społeczny, płeć czy wykształcenie.
Jednocześnie warto jednak wiedzieć, że zaburzenia depresyjne najczęściej pojawiają się u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Osoby w pewnym wieku muszą borykać się z dość znaczną zmianą stylu życia, wynikającą zwykle z utraty dotychczasowych ról życiowych.
Często zmagają się z samotnością, spowodowaną usamodzielnieniem się dzieci czy śmiercią życiowego partnera. Niejednokrotnie doskwiera im obniżenie poziomu sprawności fizycznej, niepozwalające na prowadzenie tak aktywnego trybu życia jak dotychczas.
Momentem zwrotnym w życiu, owocującym pojawieniem się depresji może być także przejście na emeryturę. Wiąże się to nie tylko z dużą ilością wolnego czasu (z którą wielu ludzi nie potrafi sobie poradzić!), ale także z pogorszeniem sytuacji finansowej.
Ze względu na wysoki poziom zachorowalności na depresję u osób po pięćdziesiątym roku życia, dobrze jest dbać o swoich bliskich w podeszłym wieku. Szczególną uwagą należy obdarzyć tych, którzy aktualnie muszą zmagać się ze zmianą sytuacji życiowej.