Fauna i flora Borów Tucholskich

Bory Tucholskie to kompleks leśny o pokaźnych rozmiarach, zaliczany do jednego z największych w Polsce, jeśli chodzi o liczbę rodzajów sosen. Co jednak jeszcze możemy spotkać w tamtejszych rezerwatach czy parkach krajobrazowych? Rośliną, która znacząco dominują nad pozostałym, są sosny. Kiedyś spotkać można było tam także liczne buki, ale z czasem się to zmieniło.

Można wręcz rzec, że obecnie Bory Tucholskie są monokulturowym środowiskiem sosny. Jedynie na nielicznych obszarach znajdziemy wrzosowiska czy bardzie ciepłolubne gatunki. Jeśli chodzi o zwierzęta, to wybór gatunków jest dość pokaźny.

Na terenie Borów Tucholskich poluje chociażby chroniony orzeł przedni, a spotkać można także rybołowa. Różnorodności dodają tacy przedstawiciele fauny jak jelenie, dziki czy lisy. Dlatego też po terenie kompleksu leśnego należy poruszać się ostrożnie i ściśle wyznaczonymi ścieżkami.

Bogactwo fauny i flory, które możemy znaleźć na terenie kompleksu Borów Tucholskich, zawdzięczamy przede wszystkim prężnie działającej ochronie przyrody.

przewozy szczecin berlin dom weselny świętokrzyskie