Gościnność Gruzinów

Niby mówi się, że my Polacy jesteśmy gościnnym narodem. Może rzeczywiście coś w tym jest, aczkolwiek przy rodowitych mieszkańcach Gruzji wypadamy dosyć blado. Naród ten słynie bowiem ze swojej wyjątkowej gościnności. Wizyta gościa to dla Gruzina niemały zaszczyt, powód do świętowania.

Nie ma nawet znaczenia to, czy człowiek ten jest bogaty, czy też zwyczajnie bieduje. Gościna to sprawa wyższa, taka, która nie patrzy na status. To kwestia honoru, pewnego wychowania. Nawet ci turyści, którzy na co dzień mają w zwyczaju wędrować po mniej popularnych i turystycznych szlakach Gruzji, powinni się liczyć z dużym prawdopodobieństwem tego, że jakiś tubylec zaprosi ich całkiem spontanicznie do swojego domostwa.

Można spodziewać się wtedy prawdziwej uczty, a nawet propozycji noclegu. Niestety, zdarzają się podróżni, którzy wykorzystują w ten sposób gościnność Gruzinów, chcąc dzięki temu zaoszczędzić na różnych wydatkach. Gościnność Gruzinów obejmuje tereny całego ich kraju. Goszcząc w nim, można się przekonać, że powiedzenie „Gość w dom – Bóg w dom” naprawdę ma rację bytu.

diety www.d-7.pl