
Jak czyścić i nie zniszczyć matę edukacyjną?
Utrzymanie zabawek w odpowiedniej czystości to naprawdę ważna kwestia i nie wolno jej zaniedbać. Regularne mycie i czyszczenie przedmiotów, z których dziecko korzysta w czasie zabawy powinno stanowić wręcz odruch u każdego rodzica. To jasne, że dziecko, małe zwłaszcza, nie może zatroszczyć się o kwestie higieniczne, dlatego sprawa ta w stu procentach spoczywa na barkach rodziców. Myć trzeba absolutnie wszystko – smoczki, przytulanki, grzechotki, gryzaki i wszystko, z czym dziecko ma w zabawie kontakt. Rozwój bakterii, pleśni i grzybów na powierzchni zabawek może mieć negatywny wpływ na zdrowie każdego dziecka, więc na żadne zaniedbania w tym aspekcie nie wolno sobie pozwolić. Jednak realia są takie, że jedne z zabawek łatwiej jest myć i czyścić, a w przypadku innych jest to zdecydowanie trudniejsze. Posiadanie maty edukacyjnej stało się dość powszechne. Jest ich wiele, mają różny stopień złożoności i odmienna budowę.
Te dla najmłodszych kilkumiesięcznych dzieci są najprostsze w formie, te dla większych bardziej skomplikowane. Część z nich składa się z wielu elementów, a więc utrzymanie tych przedmiotów w idealnej czystości może stanowić swego rodzaju problem. Da się go jednak uniknąć, o ile czynności higieniczne będą wykonywane systematycznie. Jednak trudno w tym wszystkim wskazać jeden uniwersalny sposób na doprowadzenie do porządku każdej maty edukacyjnej. Wynika to z faktu, że ą one wykonane z różnych materiałów. Co zatem zrobić? Higiena to konieczność, bo od niej zależy bezpieczeństwo Istnieją specjalne preparaty przeznaczone do mycia zabawek. Zwykle mają one bardzo łagodną formułę i są wolne od substancji, których resztki mogłyby wywołać negatywne reakcję organizmu dziecka. Zdecydowanie warto właśnie po takie produkty sięgać.
Takie delikatne detergenty zwykle nie są w stanie uszkodzić żadnego elementu, z którego wykonana jest mata. Poza tym trzeba też zwracać uwagę na to, co zaleca sam producent. Nierzadko przedstawia on konkretne sugestie, którymi można się kierować przy dbaniu o matę. Jeżeli odradza on stosowanie określonych specyfików, absolutnie nie należy po nie sięgać, ponieważ może to zaszkodzić macie. Jak często poddawać matę myciu i czyszczeniu? Zależy to w dużej mierze od częstotliwości jej użytkowania. Nie zawsze też wszystkie elementy składające się matę są dotykane przez dziecko. Te, które mają kontakt z rączkami i ustami dziecka powinny być myte możliwie często. Poza tym warto też wyrobić sobie nawyk dezynfekowania maty oraz jej elementów, co też doskonale zapobiega namnażaniu drobnoustrojów, jak również ich transmisji.
Warto wybierać do tego celu preparaty na bazie alkoholu, które odparują i nie pozostawiają groźnych pozostałości lub innych środków dedykowanych do dezynfekowania zabawek.
