Jak grać z dzieckiem w gry?

Większość rodziców, na całe szczęście, doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności zabawy z dzieckiem. Jeśli chcemy porobić coś wspólnie z maluchem, bardzo często i chętnie decydujemy się na wspólne gry, planszowe lub ruchowe. Jeśli już wybierzemy odpowiednią grę, powinniśmy także zastanowić się nad tym, jak należy grać z dzieckiem. Choć to pytanie z pozoru jest proste, odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista – należy grać uczciwie.

Oczywiście, od czasu do czasu warto pozwolić maluchowi wygrać. Należy jednak robić to świadomie, a nie przymykać oko na jego drobne oszustwa. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której pociecha nabierze nawyku oszukiwania. Należy przecież pamiętać, że jeśli będzie grać z innymi dziećmi, one z pewnością wytkną jej próby oszustwa.

Pozwalając jednak dziecku wygrywać za każdym razem, sprawimy, że zostanie pozbawione cennej umiejętności przegrywania. Decydując się na wspólną grę, należy również w pełni zaangażować się w podejmowaną rozrywkę. Dziecko nie powinno czuć, że jest ignorowane, a sposób wspólnego spędzania czasu – lekceważony przez dorosłych członków rodziny. Przestrzegając ej zasady, zyskamy większe szanse na to, że maluch szczerze polubi różnego rodzaju gry.

psychosomatyczne.chorobyswiata.com.pl