Jak w zabawie rozwijać dziecięcą pamięć?

Większość rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, że zabawa jest nieodłącznym elementem rozwoju ich dzieci. Często zachęcają maluchy do brania udziału w takich grach i rozrywkach, które już na pierwszy rzut oka niosą ze sobą wartości edukacyjne. Nic dziwnego, że wszystkie zabawy, które mogą rozwijać pamięć malucha, będą mile widziane w twoim domu.

Najbardziej podstawową grą, która w tym pomoże, są tak zwane „memory”. To zabawa opierająca się na bardzo prostej mechanice – zapamiętywaniu, w którym miejscu leżą dwie pasujące do siebie karty i odkrywanie ich w taki sposób, by zebrać jak najwięcej par. To, jakie obrazki znajdą się na kartach, możesz dopasować do wieku i zainteresowań dziecka.

Świetnie sprawdzą się tutaj ilustracje z zabawkami, zwierzątkami czy postaciami z bajek. Z czasem możesz wybierać bardziej skomplikowane obrazki, na przykład z flagami państw. Warto mieć na uwadze również fakt, że nie tylko przeznaczone do tego „memory” (nazywane też „superpamięć”) mogą pomóc w rozwijaniu dziecięcej pamięci.

Świetnie sprawdzą się także znane maluchowi bajeczki. Po przeczytaniu strony czy wierszyka, dobrze sprawdzać, co zapamiętało dziecko. Zadawane pytania nie powinny być tutaj zbyt ogólne, ale raczej szczegółowe, np.

„jakie owoce zjadła Kasia?”, „jak miało na imię zwierzątko Ali?” itp.

modele statków do sklejania www.htgra.pl