Odmienna symbolika gestów

O tym jak wiele różnych rzeczy mogą oznaczać te same gesty, wie zapewne prawie każdy z nas. Szczególnie charakterystyczne, ale często też kontrowersyjne są gesty wykonywane za pomocą palców u rąk. Kto nie zna typowo amerykańskiej symboliki uniesionego kciuka, oznaczającego po prostu „O.K”? Chyba nie ma takiej osoby.

Mogą zaś znaleźć się takie i pewnie nie będzie ich wcale mało, które nie zdają sobie sprawy z tego, że ten gest nie wszędzie oznacza aprobatę i coś pozytywnego. Już choćby sami Polacy, znaleźli nowe zastosowanie – symbolikę dla wyciągniętego kciuka. Taki gest wykonują przecież autostopowicze na polskich drogach, którzy w ten sposób dają znać kierowcom, że chcieliby się z nimi zabrać w dane miejsce. Są też kraje, w których naprawdę lepiej nie pokazywać uniesionego kciuka.

Chodzi szczególnie o Rosję, południe Grecji oraz Bliski Wschód. Mieszkańcy tych krajów odczytają to, jako coś niezwykle wulgarnego. W efekcie może się zrobić bardzo nieprzyjemnie. Gestykulacja niemile widziana chyba w każdym państwie, to kiwanie na kogoś palcem.