Warto od małego uczyć dzieci o tradycjach i zwyczajach

Musimy pamiętać, że dzieci są świetnymi obserwatorami. Co więcej, jeśli czegoś nauczą się już od samego początku, to większa będzie szansa na to, że dane zachowania będą towarzyszyć im do końca życia. To oznacza, że jeśli ważne są dla nas zwyczaje i tradycje, które wynieśliśmy z rodzinnego domu i chcemy, żeby nasze dzieci, w przyszłości je po nas przejęły, to powinniśmy od najmłodszych lat ich tego uczyć.

Oczywiście nie chodzi tutaj o przekazywanie pustych formułek, ale o pokazywanie naszym życiem, co jest dla nas ważne i tłumaczenie, dlaczego akurat to.

Pozwólmy im się angażować

Może dzieci nie przybiorą choinki tak pięknie jakbyśmy my to zrobili. Może nie zrobią idealnego baranka z masła, nie ozdobią równo wszystkich pierników i nie przykleją dokładnie kółeczek na choinkowy łańcuch.

Ale właśnie tego typu działania sprawią, że dzieci z niecierpliwością będą oczekiwały na święta, na wspólnie spędzony czas, na te przygotowania które sprawiają, że święta stają się jeszcze wspanialsze. Jeśli pokażemy dzieciom, jak tego typu przygotowania mogą zbliżać, jeśli wykorzystamy ten czas na rozmowy o świętach, o tym co się będzie działo w najbliższych dniach, to może się okazać, że przekażemy naszym dzieciom coś niezwykle ważnego. Przekażemy im poczucie, że w święta nie są najważniejsze prezenty i pięknie zastawiony stół, ale to żeby być z bliskimi, żeby wspólnie przeżywać ten czas.

Jeśli wytłumaczymy dzieciom, dlaczego w naszym domu coś robi się tak, a nie inaczej, to może się okazać, że dla nich te zwyczaje i tradycje staną się równie ważne. Oczywiście na początku po prostu będą je powielać, bo tak robi mama, będą one dla nich czymś normalnym, ale im więcej będziemy z nimi rozmawiać na ten temat, tym większa będzie szansa, że te zwyczaje i tradycje, staną się dla nich osobiście czymś ważnym, czymś o co warto dbać i co warto przekazać dalej.

Odpowiednia edukacja

Ale nauka o zwyczajach i tradycjach może się odbywać na wiele sposobów.

Oczywiście najlepiej jeśli będziemy możliwie najbardziej dzieci w to wszystko angażować, tak aby mogły one uczestniczyć w tych zwyczajach i się o nich uczyć. Ale może się okazać, że bez większego problemu znajdziemy różne filmy czy programy, które przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach, będą wyjaśniały znaczenie różnych zwyczajów i tradycji. To sprawi, że nawet jeśli sami nie potrafimy czegoś tak do końca wytłumaczyć, to tutaj będziemy mogli to zrobić.

Co więcej, z takich programów dziecko może się dowiedzieć, że te zwyczaje i tradycje mogą się trochę różnić między sobą w zależności od regionu, a to także może być cenną lekcją. Zwłaszcza, że mimo tych różnic, trzon tych zwyczajów i tradycji, ich najważniejszy element, cały czas jest niezmienny. Jeżeli chcemy, aby dziecko dalej przekazywało te tradycje i zwyczaje, które są dla nas ważne, to powinniśmy je przekazywać już od pierwszych lat jego życia.

Im bardziej dziecko w nie wsiąknie, im bardziej będą one dla niego czymś normalnym, tym większa będzie szansa, że nawet jako dorosły człowiek, chętnie będzie do nich wracało.

www.zywieckapilka.pl