Zwyczaje i tradycje przekazywane są od pokoleń

Każdy człowiek szuka swojej tożsamości. Czegoś co pozwoli mu z pełną świadomością i pewnością siebie powiedzieć, że należy do tego miejsca, do tych ludzi, że łączy go z nimi przeszłość. Dlatego tak ważne jest to, aby zwyczaje i tradycje były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Aby rodzice tłumaczyli dzieciom, dlaczego coś robią tak a nie inaczej, dlaczego to wszystko jest takie ważne. Im bardziej będziemy się czuli połączeni z tymi zwyczajami i tradycjami, tym więcej będziemy się czuli połączeni z naszymi przodkami, a to wszystko oznacza, że powinniśmy dbać o to co jest przekazywane. Nie tylko, żebyśmy bezmyślnie powtarzali te gesty i zachowania, ale przede wszystkim, żebyśmy rozumieli dlaczego tak się dzieje i żebyśmy czuli potrzebę powtarzania i przekazywania tego dalej.

Warto o tym pomyśleć

Tak naprawdę wiele tradycji i zwyczajów jest przekazywanych kolejnym pokoleniom, jednak niejednokrotnie mamy do czynienia z samymi gestami. Bo tak robiły nasze mamy, tak robiły nasze babcie, bo tak należy, ale jednocześnie nie idzie za tym żadne głębsze przesłanie. Co więcej, niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której nie potrafimy naszym dzieciom wytłumaczyć, dlaczego daną rzecz robimy, dlaczego to robimy tak a nie inaczej.

To oznacza, że zawsze trzeba zgłębiać wiadomości na temat tradycji i zwyczajów, tym bardziej, że wiele z nich jest naprawdę pięknych. Zwyczaj chodzenia z koszyczkiem na święconkę w Wielką Sobotę, to nie tylko puste pokropienie jedzenia wodą święconą, ale również powinno za tym iść wyznanie naszej wiary, jak również pokazanie dzieciom, że w ten sposób zwracamy uwagę na to co mamy. Chociaż tak naprawdę od samego poświęcenia potraw ważniejsza powinna być dla nas tradycja wspólnego śniadania, kiedy to różne pokolenia zasiadają przy jednym stole, aby dzielić się jajkiem i składać sobie życzenia. Jeśli pilnujemy tego wspólnego śniadania, to pokazujemy dziecku, że takie międzypokoleniowe kontakty są niezwykle ważne i że powinno się o nie dbać.

Pozwalają się zbliżyć

Jeżeli w naszej rodzinie tradycją było zawsze wspólne wypiekanie pierników, to warto dopilnować, aby ta tradycja nadal trwała. Owszem, trzeba poświęcić na to czas, pieniądze, ale jednocześnie może się okazać, że dzięki temu zyskamy znacznie więcej niż byśmy zyskali, idąc do sklepu i kupując gotowe pierniki. Dzięki takiemu wspólnemu wypiekaniu możemy miło spędzić czas całą rodziną, możemy ten czas wykorzystać również na to, aby porozmawiać o świętach, o tym dlaczego obchodzimy je właśnie w takim czasie, dlaczego pojawiają się takie symbole. Może się wówczas okazać, że taki wspólnie spędzony czas zaprocentuje w przyszłości i mimo upływu lat, dzieci nadal chętnie będą z nami spędzały wolne chwile. Przekazywanie zwyczajów i tradycji jest bardzo ważne.

Jednak pilnujmy, aby nie przekazywać jedynie pustych gestów, ale żeby też tłumaczyć skąd się one wzięły i dlaczego my sami pilnujemy, aby miały one swoje stałe miejsce w naszym domu.

www.mhcs.pl