Zwyczaje i tradycje ulegają zmianom

Kiedy mówimy o zwyczajach i tradycjach, zazwyczaj myślimy o czymś niezmiennym, co obecne jest w życiu człowieka od wieków i co przekazywane jest kolejnym pokoleniom. Najpierw dziecko obserwuje jak dane zwyczaje i tradycje obchodzone są w jego rodzinnym domu, a następnie kiedy dorośnie, zabiera je ze sobą i daje im ciągłość w swoim domu. Jednak prawda jest taka, że jeśli przyjrzymy się bliżej tym wszystkim zwyczajom i tradycjom, to szybko się przekonamy, że choć trzon, ten najważniejszy ich fragment może i faktycznie jest niezmienny od lat, to jednocześnie też, ulega on mniejszym zmianom. Dlaczego tak się dzieje?

Połączenie rodzin

Prawda jest taka, że chociaż główny trzon zwyczajów jest w wielu miejscach taki sam, to jednak jego mniejsze elementy są już obchodzone trochę inaczej. W większości domów na Święta Bożego Narodzenia pojawia się choinka, jednak w niektórych domach tradycją będzie ubieranie jej już na początku grudnia, w innych na tydzień przed świętami, a w jeszcze innych w samą Wigilię.

Jeśli mamy swoją tradycję, którą wynieśliśmy z rodzinnego domu, ale okaże się, że nasz współmałżonek, z własnego domu wyniósł troszkę inny zwyczaj i np. nauczony jest, że choinkę ubiera się wcześniej, to wówczas konieczne będzie wypracowanie kompromisu. Co prawda to zazwyczaj gospodyni dba o to, aby te tradycje i zwyczaje były zachowywane, ona jest niejako ich strażniczką, jednak jeśli decydujemy się założyć oddzielną, własną rodzinę, to zawsze trzeba pilnować, aby znaleźć ten kompromis. Bo najważniejsze jest to, aby pielęgnować ten trzon tradycji, ale szczegóły, w wielu przypadkach również są tutaj ważne, a to oznacza, że należy o nie dbać w odpowiedni sposób. Takie właśnie połączenie kolejnych rodzin, sprawia że te zwyczaje i tradycje troszkę się zmieniają, że te szczegóły które odpowiedzialne są za tą całą niezwykłą otoczkę, ewoluują, tak aby dopasować się do potrzeb tej nowej rodziny.

Duch czasu

Trzeba tutaj również powiedzieć, że zwyczaje i tradycje, zmieniają się również z powodu zmiany mentalności, podejścia do życia. Oczywiście te najważniejsze ich elementy zazwyczaj bronią się najdłużej, jednak nawet tutaj można znaleźć zmiany, które pojawiły się na przestrzeni wielu lat. Dawniej ludzie przed świętami pościli, było to coś normalnego, teraz czasami trudno jest sobie czegokolwiek odmówić, podjąć jakieś wyrzeczenia. Dawniej ludzie zatrzymywali się w tych codziennych sprawach i dokładali starań, aby odpowiednio przygotować się do świąt w kontekście duchowym, teraz to co duchowe niejednokrotnie ginie pod otoczką konsumpcji. O ile dawniej ważne było spotkanie z rodziną i wspólnie spędzony czas, a nie to co znalazło się na stole, ile tego było i jakie były prezenty, o tyle dzisiaj często to właśnie prezenty są najważniejszym elementem świętowania, a rodzinne świętowanie odchodzi na dalszy plan.

To jak bardzo te tradycje i zwyczaje będą się zmieniały, tak naprawdę będzie zależało tylko od nas. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby nie tylko powtarzać gesty, które przez lata obserwowało się u mamy i babci, ale także żeby te gesty rozumieć.